Фонд Хелпус лого

Питання та відповіді

1 серпня 2012, 17:20 893 Автор: Альберт Павлов, Ірина Гавришева helpus.org.ua

Як народився «Хелпус»

Як працює «Хелпус»

Кому допомагає "Хелпус"?

Чому треба допомагати дорослим? Хіба не повинні вони самі подбати про себе?

Навколо так багато шахраїв. Як дізнатися, що цей проект – не черговий спосіб викачування грошей?

Як звернутися до фонду за допомогою?

Мені потрібна термінова допомога. Як швидко я можу отримати її через Хелпус?

Моєму родичу/другу/знайомому потрібна допомога, але він не хоче, щоб хтось знав про його проблему. Чи можете ви допомогти у такій ситуації?

Які існують способи надання допомоги?

Як можна стати волонтером?

У чому різниця між наданням допомоги напряму нужденним і за допомогою фонду?

Відповіді на багато інших питань можна знайти у цій статті

Як народився «Хелпус»

Якось в офісі дитячого благодійного фонду «Щаслива дитина» пролунав дзвінок. Молодий чоловік, який захворів на рак, розповів про свій єдиний шанс на життя – операції з пересадки кісткового мозку вартістю десятки тисяч доларів.

Оскільки наш фонд, як і сотні інших українських фондів, допомагає лише дітям, ми не змогли допомогти цій людині. Більше того – ми навіть не змогли підказати йому жодного фонду, який міг би допомогти дорослому, який опинився в такій ситуації. "Так мені що, помирати?" - пролунав відчайдушний голос у слухавці. Ми не знали, що відповісти цій людині. Такі дзвінки лунають в нас у фонді дуже часто. Про допомогу просять сотні дорослих із ДЦП, онкологією, хворобами серця. Але основна частина таких людей помирає або тягне нікчемне існування, не отримуючи жодної допомоги від суспільства.

Декілька років ми планували створити сайт, який міг би сконцентруватися на допомозі людям старше 18 років. І ось, 26 липня 2012 року в мережі нарешті з'явився сайт «Хелпус» - www.helpus.org.ua!

Отже, проект «Хелпус» покликаний змінити стереотипи в українській благодійності до дорослих людей. У нашій країні існують сотні і навіть тисячі фондів та благодійних організацій, які надають допомогу дітям. У той же час, якщо людині, яка потрапила в біду, більше 18 років, то її шанси отримати допомогу в кризовій ситуації знижуються до нуля.

Звичайно, допомога дітям була і буде пріоритетним напрямком у роботі благодійних фондів. Але хіба не страждають діти, якщо їхній тато чи мама помирає від раку чи іншого тяжкого захворювання через відсутність коштів на лікування?

Хіба тисячі дітей не стають сиротами через алкоголізм чи наркоманію батьків? Хіба може молоде покоління бути милосердним до своїх батьків, якщо тисячі людей похилого віку тягнуть жалюгідне існування? Хіба не страждає все суспільство від того, що повернувшись із в'язниць, колишні ув'язнені йдуть на ще більш тяжкі злочини?

Як працює «Хелпус»

Отже, сайт «Хелпус» є місцем, де можуть зустрітися люди, які потрапили в скрутну ситуацію, з тими людьми, які можуть і хочуть надати посильну допомогу.

Ця допомога може бути різною – фінансова на оплату лікування; передачею посилок та різних речей; моральною підтримкою; допомогою у здійсненні прогулянок для людей з інвалідністю; допомогу літнім людям у транспортуванні, ремонті квартири тощо. Тобто абсолютно кожен може підібрати собі спосіб виявитися корисним для іншої людини.

У чому різниця між наданням допомоги напряму нужденним і за допомогою фонду?

Звичайно, якщо ви бачите людину, яка потрапила в біду і можете допомогти, то ви можете зробити це напряму.

Але є кілька причин надавати допомогу за допомогою фонду:

1. Фонд перевіряє прохання перед розміщенням на сайті. Іноді на цю процедуру йде чимало часу – адже ми повинні поспілкуватися із заявником, з лікарем, перевірити всі довідки та необхідні документи. Ми знаємо оптову вартість медпрепаратів та вартість лікування у закордонних клініках. Одержувач допомоги підписує заяву, згідно з якою зобов'язується щомісяця звітувати про всі пожертвування, що надходять. Співробітники фонду щомісяця одержують звіт та ретельно перевіряють його. Таким чином, ймовірність шахрайства зведена до мінімуму. Неперевірені прохання в ЗМІ, соціальних мережах і на різних сайтах можуть бути шахрайськими, або зібрані кошти можуть направлятися на інші потреби, крім лікування.

2. Фонд акумулює засоби багатьох людей, що дозволяє вирішувати проблему комплексно, а не усувати симптоми. Наприклад, ви хочете допомогти онкохворим. Можна допомогти конкретній людині, перерахувавши 50 грн. Можна перерахувати цю суму в фонд для закупівлі медобладнання. Наприклад, ми закуповуємо апарат кріодеструкції, зібравши пожертвування від сотень людей. Апарат дозволить якісно пролікувати пухлини шкіри (меланоми), при цьому вартість процедури буде набагато нижчою, ніж оперативне втручання зі скальпелем. Одна людина з 50 гривнями не змогла б реалізувати такий проект, але об'єднавши зусилля за допомогою фонду, ми можемо досягти багато чого.

3. Фонд використовує накопичений роками досвід для вирішення проблем. Наприклад, проста людина, вирішивши допомогти хворому на муковісцидоз, не знатиме як надати допомогу. Фонд, який постійно стикається з цим захворюванням, знає клініки, лікарів, медпрепарати та інші фонди, які можуть допомогти у вирішенні цієї проблеми.

4. Фонд закуповує медпрепарати та обладнання за наднизькими цінами. Зазвичай фонди, які постійно закуповують медпрепарати або обладнання, працюють із постачальниками, які забезпечують великі знижки. Більше того – є постачальники – волонтери, які взагалі відмовляються від свого прибутку та продають товар без накрутки. Гроші, перераховані безпосередньо хворому, швидше за все, будуть витрачені в найближчій, далеко не найдешевшій аптеці (різниця в цінах порівняно з фондовими закупівлями може становити 15-30%)

Враховуючи всі вище перераховані міркування, у розвинених країнах більшість людей надає допомогу не напряму, а через благодійні фонди, які працюють давно і мають бездоганну репутацію. На жаль, на пострадянському просторі, через негативне уявлення про фонди, що склалося, люди допомагають здебільшого напряму, незважаючи на низьку ефективність такої допомоги.

Кому допомагає "Хелпус"?

Проект "Хелпус" допомагає дорослим людям (старше 18 років), що проживають на території України, які потрапили в складну ситуацію. На даному етапі, коли проект лише розвивається та наші ресурси обмежені, ми допомагаємо насамперед жителям Запорізької області. Ми дуже сподіваємось, що з часом, коли у нас з'явиться більше волонтерів та постійних читачів, ми зможемо ефективно допомагати дорослим людям з усієї України. Правила розміщення прохань про допомогу ви можете знайти тут.

Чому треба допомагати дорослим? Хіба не повинні вони самі подбати про себе?

Так, так прийнято вважати. Але якщо замислитися, то дорослий, зіткнувшись, наприклад, із тяжкою хворобою, іноді виявляється навіть у складнішій ситуації, ніж дитина. Наприклад, хлопець 25 років, який має дружину та маленьку дитину, працює фізично, раптом захворює на рак крові. Тривале лікування, лікарняний, який можуть продовжувати не більше певного терміну, після чого зобов'язані оформити інвалідність і… припинити виплачувати лікарняний та тримати робоче місце. Допомога по інвалідності – частина зарплати, яка в такій ситуації рідко коли висока. А після року лікування виявляється, що потрібна трансплантація кісткового мозку, вартість якої починається від 100 тисяч євро. Чи може цей, так, уже дорослий, хлопець, вирішити цю проблему самостійно?

Навколо так багато шахраїв. Як дізнатися, що цей проект – не черговий спосіб викачування грошей?

Команда "Хелпуса" - це люди, які багато років тому створили сайт "Діти Запоріжжя" та фонд "Щаслива дитина". Основою роботи цих проектів завжди були і залишаються повна прозорість та звітність. Це правило працює і в "Хелпусі" – будь-яка передана через нас допомога, відображається у звітах. Коли допомога передається безпосередньо нужденному, проконтролювати її обсяг і цільове використання складніше. Але всі люди, які бажають отримати допомогу через наш проект, підписують заяву, в якій зобов'язуються надавати звіти, використовувати допомогу лише для вирішення заявлених проблем та наші волонтери намагаються контролювати дотримання цих правил.

Мені потрібна термінова допомога. Як швидко я можу отримати її через Хелпус?

На жаль, звернення до координаторів проекту та розміщення інформації на порталі www.helpus.org.ua не гарантує надходження допомоги швидко та в повному обсязі. Проект на даний момент не є фондом і не має коштів, які ми можемо відразу видати людині для вирішення її проблем. Тому обсяг та швидкість надходження допомоги повністю залежить від кількості людей, які відвідали вашу сторінку на "Хелпусі" та від їхньої готовності допомогти саме вам. Але в будь-якому випадку розміщення прохання про допомогу на Хелпусі є для жертводавців знаком того, що документи перевірені та потреба реальна. І використовуючи інші способи пошуку коштів (через соціальні мережі, друзів та знайомих), ви можете посилатися на свою сторінку на "Хелпусі".

Моєму родичу/другу/знайомому потрібна допомога, але він не хоче, щоб хтось знав про його проблему. Чи можете ви допомогти у такій ситуації?

Ми допомагаємо дорослим людям. І ми поважаємо бажання деяких людей не афішувати свою проблему. Тому розміщення на "Хелпусі" інформації про людину без її письмової згоди виключається (крім ситуацій, коли людина, яка потребує, визнана недієздатною і до нас звертається її опікун або людина, яка потребує, перебуває в несвідомому стані і це підтверджено документально). Розміщення прохань без вказівки імені людини, її фотографій і документів теж не проводиться, оскільки, по-перше – відгук на такі прохання відсутній, по-друге – це викликає питання у жертводавців і порушує принцип прозорості.

Якщо ви не знайшли відповіді на своє запитання - на нього будуть раді відповісти команда "Хелпусу"..