Фонд Хелпус лого

Чи мають жителі українських інтернатів право на особисте життя?

17 серпня 2023, 14:55 237 Автор: Альберт Павлов helpus.org.ua Чоловіки і жінки з інвалідністю у більшості випадків проживають в окремих закладах і живуть в ізоляції.

Восени 2014 у нас в "Хелпусі" була волонтерська поїздка до Преславського психоневрологічного інтернату (ПНІ), що на березі Азовського моря в Запорізький області. Ввечері планувався концерт, а вдень ми разом із декількома жителями ПНІ поїхали на безкінечні пляжі Обіточної коси. З нами поїхали декілька пар, які проживали в інтернаті в окремих кімнатах, як чоловік та жінка. Але не одружені офіційно. Виглядало це все дуже романтично.

Взагалі, це незвично для українських інтернатів, які найчастіше поділяються на чоловічі та жіночі. Змішаних інтернатів небагато. Для персоналу простіше мати справу з вихованцями однієї статі. Але чи не є таке розділення порушенням прав людей з інвалідністю на спілкування з особам протилежної статі? Звісно, це є дискримінацією.

В чисто чоловічих або жіночих інтернатах вихованці іноді вимушені вступати в одностатеві стосунки, навіть якщо вони не є гомосексуалами. Крім того, в чисто чоловічих або чисто жіночих інтернатах, за моїми спостереженнями, набагато більше агресії.

Але вирішити цю проблему не так легко. Треба мати чіткі правила, що робити у разі вагітності. Як вчити вихованців запобігати вагітності та хвороб. Для цього треба навчати керівництво інтернатів та персонал. Але все це майже неможливо зробити в існуючій системі ПНІ, де в кожному інтернаті в тісноті живуть сотні людей, а персоналу катастрофічно не вистачає.

Зараз Преславський інтернат залишився на окупованій території, а його керівник, призначений незадовго до війни, пішов на співпрацю з російськими загарбниками та балотується в депутати від єдиної росії. Доля вихованців нікому не відома, тому що при наближені війни ніхто з керівних осіб не думав про варіанти евакуації. Але я маю надію, що колись ми з жителями цього інтернату ще зробимо пікнік на березі Азовського моря.

А поки що, нагадаю, ми створюємо будинки підтриманого проживання, де колишні вихованці ПНІ зможуть жити в громаді та мати ті ж права, що й звичайні люди.

Допомогти збудувати такй будиночок можно прямо зараз -