Фонд Хелпус лого

Відвідування обласної комунальної установи «Хотинський психоневрологічний інтернат» Чернівецької обласної ради

1 липня 2023, 20:35 137 ombudsman.gov.ua Під час відвідування виявлено порушення прав і свобод підопічних інтернату.

Для виконання функцій національного превентивного механізму представники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ірина Ісопенко та Аліна Пітей-Маляр разом з представником громадськості Вікторією Вольською здійснили відвідування до обласної комунальної установи «Хотинський психоневрологічний інтернат» Чернівецької обласної ради (далі – ОКУ «Хотинський ПНІ»).

Територія інтернату розташована на околицях міста в зеленій зоні.

На території розміщений один житловий триповерховий корпус для підопічних. Цокольний поверх облаштовано частково під укриття, а також є кімнати з розміщеними лавицями, столами, які є територією для дозвілля, кімнатою для паління. На другому та третьому поверхах розміщені спальні місця підопічних і простір для спілкування та відпочинку. В кімнатах підопічних є меблі. Заклад обладнаний лавами для відпочинку, критим навісом, кімнатами для перегляду телебачення, де підопічні можуть проводити своє дозвілля.

Водночас під час відвідування встановлено факти неналежного поводження персоналом закладу з підопічними. Так, за словами підопічних, їх ізолюють у приміщенні цокольного поверху за «погану» поведінку. Також виявлено факт, коли в підопічної забрали мобільний телефон з причини, що вона активно дзвонить на різні «гарячі лінії».

За період опитування підопічних стався інцидент суперечки між підопічними. Підопічні, психічний стан яких є тяжчим, перебували у відгородженому дворі без організації дозвілля. За словами персоналу, то прогулянка. Проте виявлено підопічних, які лежали на лавицях, що може свідчити і про заборону відпочивати на ліжках у власних кімнатах. У дворі наявна волейбольний майданчик, але через нескошену траву неможливо використовувати її за цільовим призначенням - гри у волейбол. Встановлені факти свідчать і про недостатню організацію дозвілля.

При опитуванні виявлено внутрішньо переміщену особу, яка не має документів та не отримує пенсійні виплати.

Окрім того, на вікнах житлових кімнат відсутні ручки для відчинення.

Під час відвідування виявлено й інші порушення прав і свобод підопічних інтернату, з метою усунення яких до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.