Фонд Хелпус лого

Як витрачають кошти інтернати для людей з інвалідністю

6 травня 2023, 10:25 182 Автор: Альберт Павлов helpus.org.ua Аналіз закупівель у деяких психоневрологічних інтернатах на початок 2023 року.

Аналіз закупівель у деяких психоневрологічних інтернатах на початок 2023 року

Коли ти заходиш у переповнений корпус психоневрологічного інтернату для дорослих (ПНІ), ти розумієш, що люди не повинні жити в таких умовах. Злидні, сморід, брак персоналу, погане харчування та медобслуговування - і це лише частина проблем. Звісно, все це можна поступово вирішувати – збільшуючи держфінансування, залучаючи допомогу благодійників, змінюючи менеджмент у цих установах. Але перед тим, як вливати в цю систему нові ресурси, потрібно розібратися з витоками цих ресурсів унаслідок корупції, безвідповідальності персоналу чи чиєїсь тупості.

З такими думками я присвятив кілька днів вивченню закупівлі через PROZORRO у запорізьких та київських психоневрологічних інтернатах (ПНІ). Що я вам скажу - незважаючи на Прозоро та інші вдосконалення, багато інтернатів продовжують купувати продукти та інші товари по ціні від 10-50% вищої, ніж середня роздрібна ціна.

І мені ну дуже цікаво - коли директор інтернату підписує договір і купує шифер по 680 грн. замість 440 грн. - це тупість, корупція, ці ще щось? Коли один інтернат купує масло по 337 грн за кг, замість 167 грн. (за таку ціну купує інший інтернат) - це як назвати? Директор просто на одній закупівлі віддає фірмі-прокладці 400 тис. грн.!!!

Реальний обсяг закупівель у сотні разів більший, і за більш глибокого аналізу йтиметься про мільйони.

Я не аналізував будівництва та ремонти, а проводив порівняння цін за товарами з чітким найменуванням, що дозволяє легко знайти поточну ціну.

Висновки напрошуються такі:

1. За злиднів і військових труднощів, інтернати чомусь продовжують віддавати до 20% свого бюджету фірмам-посередникам. Причому іноді та сама фірма продає інтернату і продукти, і шифер, і труни з хрестами.

2. Незважаючи на використання системи Prozorro, шляхом різних хитрощів у торгах бере участь одна або максимум дві фірми. Багато інтернатів приховують точну назву закупленої продукції, тому неможливо порівняти ціни. Також замість активного пошуку постачальників відповідальні особи в інтернатах вважають за краще сидіти і чекати, що постачальник до них сам прийде.

3. Незважаючи на наявність таких потужних інструментів, як Prozorro, Dozorro, clarity-project.info, у громадянського суспільства в Україні поки що не вистачає активних людей, знань та інших ресурсів, щоб контролювати, хоча б вибірково, ці закупівлі.

Також буду радий, якщо порадите експертів, які зможуть проконсультувати з деяких питань про держзакупівлі та Прозоро:

- як державні замовники можуть залучити більше учасників конкурсу;

- чи можуть інтернати самі проявляти активність з пошуку постачальників;

- які ще хитрощі використовують замовники в корупційних цілях;

- що заважає постачальникам активніше брати участь у конкурсах.

Буду вдячний за відгуки та поради! (пишіть на albert@helpus.org.ua)

Посилання на закупівлі:

- зубна паста SANINO за 35 грн. замість 22 грн.,

- шампунь Фітолікар закуповують по 80 грн. замість 50 грн.

– крохмаль по 90 грн. замість 50 грн за кг

- ОСБ плита 730 грн. замість 580 грн

- шифер 680 грн. замість 440 грн.

- вершкове масло в одному інтернаті по 335 грн замість 285 грн в іншому інтернаті

- медикаменти в середньому на 10-20% дорожчі за ринкову роздрібну ціну.