Фонд Хелпус лого

Відвідування Делятинського психоневрологічного інтернату

29 березня 2023, 15:15 176 ombudsman.gov.ua Співробітниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму здійснено відвідування місця несвободи – Делятинського психоневрологічного інтернату Івано-Франківської обласної ради.

Установа є стаціонарним інтернатним закладом соціального захисту, що утворюється для тимчасового або постійного проживання/перебування громадян (жінок) із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті. На час відвідування в інтернаті перебувало 168 жінок.

За наслідками відвідування НПМ виявлено численні недоліки у роботі інтернату, що призводять до порушення прав підопічних. Зокрема встановлено, що підопічними не надається письмова усвідомлена згода на лікування, установою не організовано проведення огляду підопічних лікарсько-консультативною комісією за участю лікаря-психіатра, не забезпечується гемолітичний контроль підопічним, яким тривалий час призначаються препарати з діючою речовиною «клозапін», що може призвести до важких наслідків для їхнього здоров’я. Переважна більшість підопічних потребує надання стоматологічної допомоги, виявлено численні порушення санітарно-гігієнічних норм, порушення установленої норми житлової площі з розрахунку на одного підопічного.

В інтернаті не дотримуються принципів безбар’єрності, що унеможливлює самостійний доступ підопічних до приміщень, які розташовані на першому поверсі будівлі, а також доступ до свіжого повітря. В інтернаті не забезпечено безперешкодного доступу підопічних до питної води – підопічні набирають воду із кранів у санвузлах. Встановлено порушення права підопічних володіти, користуватися і розпоряджатися власними коштами, оскільки пенсії недієздатних підопічних не витрачаються на їхні потреби, а накопичуються на банківських рахунках, через те, що керівництво закладу не бажає брати на себе відповідальність за їх витрачання. На момент відвідування загальна сума коштів 16-ти недієздатних підопічних, накопичена на банківських рахунках, становить 1 069 864, 76 грн.

Крім того, в інтернаті не здійснюється фіксація випадків травмування підопічних. Групою НПМ були виявлені жінки, які мали свіжі тілесні ушкодження на обличчі та голові, хоча останній запис у журналі травматизму датується серпнем 2022 року. Під час спілкування з’ясовано, що деякі підопічні отримали травму внаслідок падіння, проте в інтернаті мають місце часті випадки застосування насильства серед підопічних по відношенню одна до одної. Це свідчить про приховування фактів отримання тілесних ушкоджень підопічними і, як наслідок, може призвести до порушення їх права на захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження.

Уповноваженим з метою усунення виявлених порушень прав і свобод осіб, яким надаються соціальні послуги зі стаціонарного догляду, до компетентних органів буде скеровано відповідні акти реагування.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

на гарячу лінію: 0800501720;

за тел. 044-299-74-08.