Фонд Хелпус лого

Фільми про людей з порушеннями психіки, інтелекту, аутизмом та психоневрологічними захворюваннями

14 січня 2014, 18:40 1583 Автор: Альберт Павлов Документальні та художні фільми про психіатричні лікарні, психоневрологічні інтернати та людей з аутизмом та розумовою відсталістю.

Фільми, які ми зібрали на цій сторінці, розповідають про особливих людей, які часто стають ізгоями суспільства.

Це люди з порушеннями психіки, інтелекту та психоневрологічними захворюваннями (шизофренія, синдром Дауна, ДЦП, аутизм, вроджені вади розвитку, розумова відсталість).

В Україні та странах колишнього СРСР такі люди дуже часто проводять все життя у закритих установах – психоневрологічних інтернатах.

Якщо ви знаєте фільми, яких немає в цьому списку, будь ласка, повідомте нам.

Художні фільми:

Пробудження

Awakenings

США, 1990

Лікар Малколм Сейєр, сором'язливий лікар і вчений, використовує експериментальні препарати, щоб «пробуджувати» знерухомлених жертв рідкісного захворювання. Леонард був першим пацієнтом, який отримав це невипробуване лікування. Його пробудження, сповнене благоговінням, страхом та ентузіазмом, призводять як би до другого народження і самого Сеєра в міру того, як пацієнт відкриває для себе та лікаря прості радості життя. Натхнений чудовим одужанням Леонарда, Сеєр дає ліки іншим хворим.


Я – Сем

I Am Sam

США, 2001

Сем Доусон, 40-річний чоловік із рівнем інтелекту 7-річної дитини. Він працює посудомийником, що, загалом, не вимагає від нього великих розумових здібностей. Але йому важко було б вижити з такими даними, якби не дочка, плід випадкового зв'язку. Люсі виросла цілком нормальною людиною і могла б дбати про свого батька. Але місцева соціальна служба забрала її в батька, ще у далекому дитинстві. І ось тепер Сем хоче повернути свою дочку. Для ведення цієї справи він наймає адвоката Ріту Харрісон. У міру роботи над цією справою Рита сама отримує кілька уроків про те, що означає бути батьком...


Пролітаючи над гніздом зозулі

One Flew Over the Cuckoo's Nest

США, 1975

Симитувавши божевілля в надії уникнути тюремного ув'язнення, Рендл Патрік МакМерфі потрапляє до психіатричної клініки, де майже нероздільним господарем є жорстока сестра Мілдред Ретчед. МакМерфі дивується з того, що інші пацієнти змирилися з існуючим станом речей, а деякі навіть свідомо прийшли в лікарню, ховаючись від лякаючого зовнішнього світу. І наважується на бунт. Наодинці.


«Людина дощу»

Rain Man

США, 1988

У Чарлі, грубого та егоїстичного молодого гульвіси, у спадок від батька залишилися лише рожеві кущі та «Б'юїк» 49-го року. Раптовим «сюрпризом» для нього стало відкриття того, що велика частка спадщини залишена батьком його хворому на аутизм брата Раймонда.

Поставивши за мету відібрати свою «справедливу частку» сімейного надбання, Чарлі викрадає старшого брата і тримає його заручником. Але те, що було задумане ним з егоїзму, переростає в чарівну одісею дружби та самоосмислення, яка розводить межі відокремленого світу Раймонда, а Чарлі дозволяє вирватися з кайданів своєї колись байдужої душі.


«Вдалині від неї»

«Away From Her»

США, 2007

Пронизливий, тихий та красивий фільм канадського режисера Сари Поллі. Жодних жахів психіатричної лікарні тут немає - є тихі задушевні діалоги, безкрайні снігові пейзажі під саундтрек з тихих та сумних інді-пісень. Джулі Крісті грає літню жінку, яка 50 років прожила у щасливому шлюбі з коханим чоловіком. Її героїня починає втрачати пам'ять і опиняється в психлікарні, одне з правил якої свідчить: «Ніяких зустрічей із друзями та сім'єю у перші 30 днів». За місяць жінка забуває чоловіка та все попереднє життя і зосереджує свою увагу та любов на іншому пацієнті, несподівано знаходячи нове життя.


«Особливі»

«Hors normes»

Франція, 2019

Організація допомоги особливим людям, від яких відмовляються медустанови через некомпетентність та відсутність фінансування державою. Розповідає про героїв сьогоднішнього дня, які не прагнуть нагород, а всього лише щасливі від того, що вони присвятили себе допомоги іншим.


Документальні фільми:

Забуті діти України

BBC, Великобританія, 2012

Дім, де не брешуть

Студією "Експерт-КР", м. Кривий Ріг, Україна, 2017

Документальний фільм про Вищетарасівський психоневрологічний інтернат (с. Вищетарасівка Дніпропетровської області, Україна). Один із небагатьох українських фільмів на цю тему, що дозволяє поринути в атмосферу ПНІ. Вихованці діляться з журналістами своїми історіями та думками, а директор розповідає про досвід роботи з людьми, які мають психоневрологічні порушення.

Психлікарня: Дні та ночі

Телекомпанія Останкіно, Росія

Психіатричні лікарні закритого типу. Орел. Лікарня спеціалізованого типу з інтенсивним наглядом. Тут лікують людей, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини. Усі пацієнти клініки психічно хворі люди.

"Мамо, я уб'ю тебе"

Росія, 2013

Герої фільму Олени Погребіжської – вихованці Количівської спецшколи-інтернату для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, з обмеженими можливостями здоров'я. Багатьом автоматично поставлений діагноз "олігофренія" та "шизофренія".

Українські сенсації. Жахливі викриття у божевільнях

Вперше на телебаченні «Українські сенсації» проникли в головну психіатричну клініку країни, щоб дізнатися всю правду.

Усе, що раніше було під грифом "цілком таємно" відтепер в програмі "Українські сенсації": ексклюзивні подробиці про українських політиків, спортсменів, зірок шоу-бізнесу та про події, які сколихнули всю країну. Невідомі факти, яких не вистачало для повної картинки у багатьох гучних кримінальних історіях тепер стануть відомі українцям.