Фонд Хелпус лого

Волонтерство – досить хороший заробіток

14 апреля 2014, 12:30 6336 Автор: Саїда Гончарук terytoriya.com.ua Іншого методу збору інформації, окрім таємного спостереження та методу маски, не вдалось застосувати для правдивого висвітлення теми

Іншого методу збору інформації, окрім таємного спостереження та методу маски, не вдалось застосувати для правдивого висвітлення теми.

Благодійні фонди, які просто заполонили Львів начебто безкорисливими волонтерами ще з літа викликають резонанс. Людям вже важко зорієнтуватись, кому пожертвувати кошти, бо волонтерів розплодилось настільки багато, що закрадається сумнів, чи є ті фонди благодійними і чи зібрані гроші йдуть в потрібне русло, на допомогу потребуючим. У цьому вирішила розібратись.

Все це відбувалось наприкінці літа, побачила на work.ua вакансію промоутера-волонтера благодійної організації «Люди в дії», компенсація 13 грн/год.

Досить непогано, бо зазвичай промоутерам платять 10, часом на кілька гривень більше за годину, залежно від результату. Тож я зателефонувала дівчині, що дала таке оголошення, домовились про зустріч і на наступний день я прийшла в їх офіс, на Водогінній, 2. Постукала в двері, увійшла, і спершу мене здивувало те, що це була кімнатка приблизно 4 на 6 метрів, де посередині стояв стіл, за яким, виставивши на нього ноги, потягуючи цигарку і лайливо висловлюючись, сиділи координуючі волонтерами. Біля стіни розкидані запломбовані корзинки і «робочий одяг» - манішки. Це одразу відлякало, однак бажання дослідити чи правомірна їх діяльнісь наповнило сміливістю. Мені дали всі документи волонтера, але я працювала не під своїм ім’ям,- всі 5 днів моєї роботи я виходила під чужими іменами, бо мої документи псевдоробились в Києві. Звіряючи із Законодавством України, документи, які мені надали, були написані і завірені в правильному порядку. Зайшовши на сайт цієї організації, яка діє в Києві, документи про оформлення їх фонду теж відповідають Закону України «Про волонтерство» (Розділ 2 Стаття 6. Порядок надання та позбавлення юридичних осіб статусу волонтерської організації http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3236-17- Закон України), (http://www.lyudivdii.com/sample-page - сайт благодійного фонду «Люди в дії») Аналізуючи всю інформацію на сайті, фінансові звіти, світлини завірених документів про створення фонду, інформацію про дітей, які потребують лікування й звернення їхніх матерів, одразу стаєш прихильнішим до цього фонду.

Начебто все чесно.

Та все ж телеканал ЗІК подає ще таку інформацію: «Зібрані волонтерами кошти не фіксуються. Цьому дивуються у львівському фонді «Крила надії». Як пояснює його директор Наталія Ліпська, фонд повинен фіксувати суму, зібрану з кожної скриньки. Та таких документів не вдалося отримати ні від «Людей в дії» у Львові, ні з центрального офісу фонду у Києві. «Жодного документа про зібрані кошти, навіть за попередній день, вони не змогли показати. Вони не могли відповісти, скільки коштів було отримано з кожної скриньки, – розповіла Наталія Ліпська. – На нашому сайті можна знайти всі документи – а таких щонайменше п’ять – для кожної скриньки» (http://zik.ua/ua/news/2013/07/26/421291). Погоджусь, що такого не отримати у Львові, але в Києві на сайті виставляються такі фінансові звіти (http://www.lyudivdii.com/ фінансовий звіт).

Однак, це Київ.

А у Львові, де ці волонтери взялись і чому на тому сайті немає інформації про те, що збір коштів цим благодійним фондом проводиться і в інших містах України? Це стає підозріло, окрім того згадаймо той самий Закон України «Про волонтерство» Розділ 1, Стаття 1: «Волонтерська діяльність - добровільна, безкорислива, соціально спрямована, неприбуткова діяльність…». Однак розміщене оголошення на сайті праці свідчило інакше. За перший день вимолювання грошей в людей я назбирала близько 170 гривень, при мені розпломбували корзинку, перерахували, записали в блокнот і вирахували мої 30%, тобто моїми з тих грошей стала 51 гривня - це за 4 години роботи. На наступний день вже трішки більше - доходило до 130 гривень за ті ж 4 години. Як ми вже чули і бачили по львівському телебаченню, що координатор організації «Люди в дії» Назар Двожановський визнав, що волонтерам дають 10%. Це не повністю правда, принаймні в моєму випадку. Тепер формується відповідь на питання: «Чому волонтерів так розмножилось по місту?» - Бо вигідно. А люди наші - добрі і вірять в доброчинність.

Додатково: На даний момент, на сайті work.ua такої вакансії як промоутер-волонтер немає, однак з`явилось щось дещо інше – благодійний фонд «Синій хрест», теж інтригуючий фонд, судячи з того, що пропонує http://www.work.ua/ua/jobs/1321410/) ( інформація щодо вакансії видалена).

Звідти:

Ми пропонуємо:

• Стандартний робочий графік (повний робочий день)

• Конкурентний дохід (~ 2 500 грн./міс.)

• Широкі перспективи кар`єрного росту;

• Повну інформаційну підтримку;

• Абсолютно офіційну діяльність;

• Цікаву, динамічну, важливу роботу, направлену на допомогу та підтримку, що дозволяє розвиватися як морально, так і духовно

Кількість вакантих місць обмежена.

Дотепні…

Пізніше стало відомим, що не лиш організації збирають кошти на лікування хворих, а й окремо довірені люди. Таким став волонтер Любомир Урбан.

На цікавого хлопця я натрапила 9 березня.

Волонтер, власний представник сімї з Запоріжжя, в яких син Фетискін Максим має страшний діагноз – ДЦП.

З ним поспілкувавшись, дізналась, що він ні від жодної організації і сам викликався допомогти сім’ї аж із Запоріжжя. У зв’язку з тим, що він сам збирає, рахує та відправляє кошти сім’ї, закралась підозра,чи усі зібрані кошти доходять до сім’ї. Серед його документів (ОРИГІНАЛІВ) була довіреність, де вказується, що він має право на збирання коштів, однак чеків пересилки сум він не мав при собі! Це дуже насторожило, я розпиталась про батьків та як їх знайти в інтернеті. Прийшла додому і ввівши дані про Фетискіна Максимка 5 років, натрапила спочатку на ось це: http://deti.zp.ua/show_article.php?a_id=10049.

"Сбор средств закрыт! Мы благодарим людей, откликнувшихся на просьбу о помощи Максимке, - на счет мамы мальчика поступило 1 479 гривен!".

Однак виставивши інформацію про таку діяльність цього волонтера в паблік ВК "Львів", в коментуванні з’явилась особа самого героя статті. Він скинув групу на сторінку в ВК, яку створила мати Анастасія Фетискіна (https://vk.com/club52691724), де справді далі продовжується збір коштів. Там зазначається, що надходять на рахунок гроші і від цього волонтера, де щомісяця він пересилає близько 500 гривень, однак і там чеків не знайти. На вимогу сказати скільки ж часу він витрачає на волонтерську діяльність, оскільки місця роботи він не має, Любомир відмовився. Звісно ж, не секрет, що корзинка може принести 500 гривень всього лиш за день! Спілкування склалось не найкращим чином, але не лише зі мною! Опісля я взнала від товариша, що Любомир Урбан написав йому повідомлення (мабуть знайшов його серед тих, хто поширив собі на стіну цю статтю).

Тепер, висновки за Вами.

Після таких перепетій, в інтернеті з’явилась новина про зустріч із мером Львова – і переді мною з’явилась найкраща можливість поставити всі крапки над "і", тож...

17 березня пройшла зустріч з Андрієм Садовим, мером міста Львова, у приміщенні 4 корпусу НУ "Львівська політехніка". На запитання про так звані благодійні фонди з безліччю волонтерів по місту, Садовий виявив неабияку компетентність.

"Ми зараз готуємо рішення виконавчого комітету, яким ми зробимо обов’язковою реєстрацію тих людей, які ходять збирати кошти. Перед тим, як отримати такий дозвіл ми перевіримо, наскільки правдивою є та інформація, яку представляють благодійні фонди. Бо на мої прохання пояснити, на яку дитину проводиться збір коштів та що у них за документи, хлопці- та дівчата-волонтери не завжди компетентні і не готові дати відповідь." Також Андрій Садовий виявив знання про відсотки, які сплачуються таким "заробітчанам", що вказує на його розуміння суспільного занепокоєння щодо цього. Окрім цієї проблеми, він згадав про професійне жебрацтво, де за його словами "жебраки отримують в день більше ніж він в місяць" (3500гривень - зарплата мера). До прикладу він навів Вільнюс та Ригу, де поширенний штраф, однак не для жебраків, а для тих, хто жертвує, таким чином унеможливлюючи жебрацтво, як таке. Тож на середину квітня, як запевнив мер, вже буде зрозуміла ситуація з рішенням виконавчого комітету, адже зараз над цим питанням працюють юристи. Тож будемо чекати оголошеного часу, сподіватись на дієвість та ефективність рішення!

А поки краще пересилайте кошти на банківський рахунок потребуючих, якщо його Вам нададуть волонтери, щоб ваша допомога доходила без посередників.