Чи знаєте ви, що в Україні близько 40 000 людей приречені на довічне ув'язнення без вироку суду? Йдеться про людей, які живуть у психоневрологічних інтернатах (ПНІ) та мають ментальні та інші типи інвалідності. У цих установах права людей постійно порушуються. Скученість (до 30 людей в кімнаті), погані житлові умови, ізоляція від суспільства, відсутність свободи переміщення та особистого простору, нестача персоналу – лише частина проблем, з якими стикаються жителі ПНІ. Суспільство практично не цікавиться життям таких людей, інтернати для дорослих рідко відвідуються волонтерами.
Агресія росії проти України ще більше посилила проблему, багато інтернатів було евакуйовано або зруйновано, або залишились в окупації. ПНІ західних областей України виявилися переповненими.
Альтернатива інтернатам для дорослих в Україні
Більшість розвинених країн відмовилися від системи ПНІ та великих психіатричних лікарень на користь невеликих (до 10 осіб) будинків підтриманого проживання.
В Україні про реформу ПНІ заговорили лише нещодавно, у 2017 році затверджено стандарт підтриманого проживання. Групові будинки підтриманого проживання створюються в Україні поки що лише окремими благодійними фондами. Проект “Хелпус” планує значно збільшити кількість таких будинків та покращити життя людей з інвалідністю.
Що ми вже зробили
У Запорізькій області благодійні фонди "Хелпус" та "Щаслива дитина" з 2010 року створили 5 будиночки для дітей-сиріт та молодих людей з інвалідністю. Ми також надали допомогу у створенні будиночка соціальної адаптації у с. Щербинівка Черкаської області, квартири соціальної адаптації поблизу Веселівського психоневрологічного інтернату. Крім того, в родині Альберта Павлова, засновника проекту, вже 7 років мешкає під опікою колишній вихованець ПНІ.
Будинки, створені фондами "Щаслива дитина" та "Хелпус" у Запорізькій області у 2011-2018 роках
Будиночки Хелпусу - шанс для людей з інвалідністю
Замість величезних корпусів інтернату у кожному нашому Хелпус-будиночку зможуть жити 4-10 людей з ментальною інвалідністю, колишніх вихованців ПНІ або зі звичайних сімей . Це буде затишна будівля, не більше ніж 2 особи в кімнаті, з вітальнею, двориком та присадибною ділянкою. Підтримку мешканцям будиночка надаватиме кілька асистентів (працюючих позмінно), соцпрацівник-організатор та волонтери.
Спочатку будинки будуть орієнтовані насамперед на дієздатних вихованців із ментальною чи фізичною інвалідністю, які мають навички самообслуговування, без проявів агресія чи асоціальної поведінки. Наступні будинки, можливо, зможуть прийняти людей з більш тяжкою формою інвалідності.
Мешканці будиночка по можливості навчатимуться корисним навичкам, працевлаштовуватимуться та будуть вчитися самостійно розпоряджатися фінансами.
Найбільш адаптовані до життя мешканці можуть згодом розпочати самостійне життя у суспільстві.
Переваги Хелпус-будиночка в порівнянні з життям у ПНІ:
- затишна атмосфера;
- менша кількість жителів на одиницю площі;
- відкритість до суспільства, активне залучення волонтерів, опікунська рада;
- можливість для навчання та працевлаштування мешканців;
- жителі беруть участь у підтримці порядку в будиночку, приготуванні їжі, роботі на присадибній ділянці;
- якісне харчування, краще забезпечення медикаментами;
- енергозберігаючі та екотехнології, сортування сміття та мінімізація збитків навколишньому середовищу;
- краща організація дозвілля та відпочинку (екскурсії, оздоровлення).
Бюджет проекту
Ми плануємо придбати кілька будинків вартістю від 3 тис. до 40-50 тис. дол. США кожен, у відносно безпечних областях України. Близько 5 тис. дол. додатково буде потрібно на дооснащення будиночка меблями та необхідним обладнанням.
Поточні витрати на утримання одного мешканця будиночка будуть від 100 до 600 дол. в місяць, включаючи харчування, медикаменти, комунальні послуги, зарплату та податки цілодобових помічників та 1 організатора-вихователя.
Витрати будуть залежати від потреб жителів у сторонньому супроводі.
Проживання в будинку буде безкоштовним для його мешканців.
Крім благодійних коштів, у майбутньому ми плануємо залучати державне фінансування згідно із Законом “Про соціальні послуги”.
Кожен новий будинок підтриманого проживання дає:
- нову якість життя для 8 людей з інвалідністю (це головне завдання!);
- 3-6 нових робочих місць для громадян України;
- щомісячні податкові надходження до бюджету із фонду заробітної плати;
- зменшення скупченості у державних ПНІ.
Зараз ми створюємо два таких будинки в Черкаській області, с. Щербинівка
Проект будинку в с. Щербинівка на Черкащині
Для стабільної роботи проекту дуже важливим є стабільне фінансування. Адже відкриваючи черговий будиночок, ми не маємо права його закрити через проблеми з фінансами. Тому ми будемо вдячні, якщо ви зможете підтримати проект своїми ЩОМІСЯЧНИМИ благодійними внесками. У свою чергу ми гарантуємо повну фінансову звітність та завжди раді бачити вас у гостях!
Крім того, можна допомогти:
- як волонтер зі збирання коштів або роботи з мешканцями будиночків;
- надати відповідне житло у безоплатну або недорогу оренду;
- допомогти у придбанні чи будівництві будиночків;
- передати меблі, побутову чи комп'ютерну техніку для будиночка;
- надавати посильну допомогу продуктами харчування;
- бази відпочинку, готелі, заклади культури - допомогти в оздоровленні чи організації дозвілля;
- встановити ємкість для збору пожертвувань;
- допомогти у наданні медичної, стоматологічної допомоги мешканцям будиночків.
Ми завжди раді відповісти на всі питання, що виникають у вас. Пишіть нам!