Фонд Хелпус лого

Kalyn.Home - підтримане проживання для людей з інвалідністю

14 вересня 2012, 20:00 799 Автор: Альберт Павлов www.helpus.org.ua Ми надаємо людям шанс вийти з інтернатів та жити нормальним життям

Звіти за проектом

Є в Україні та інших країнах колишнього СРСР сумні місця під назвою “ПНІ” – психоневрологічні інтернати для дорослих. Вперше я побував там у 2007 році і був шокований побаченим. Ні в чому не винні люди з різними формами інвалідності приречені на довічне проживання в закладах закритого типу. Тіснота, відсутність особистого простору, дозвілля та права на особисте життя, жахлива медицина, обмеження пересування та загальна бідність - це лише мала частина проблем ПНІ.

Ми були свідками того, як понад 30 дорослих вихованців цілими днями безперервно перебували в похмурій кімнаті з сірими стінами та дивилися у зламаний телевізор. Як прикуті до ліжка підопічні роками не бували на вулиці і не залишали стін прокуреної кімнати площею 9 квадратних метрів на чотирьох. З розповідей лікарів ми знаємо, як кілька лікарень відмовлялися обслуговувати онкохворих підопічних. Бачили змучену няню, яка залишалася сама в нічну зміну для нагляду над 40 чоловіками із порушеннями психіки.

За ці роки я побачив, що більшість людей не знають і не хочуть помічати проблеми жителів ПНІ. Мало хто з простих людей, а також чиновників та депутатів хоч раз бував у цих інтернатах. Багато хто вважає, що у ПНІ живуть якісь божевільні та страшні люди, небезпечні для суспільства. І тому їх логічно максимально ізолювати. Тому більшість ПНІ перебувають у найвіддаленіших від цивілізації селах.

Хто живе у ПНІ?

Насправді в ПНІ живуть люди з різними діагнозами. Наприклад, туди може потрапити прикутий до ліжка хлопець із ДЦП. Або люди із синдромом Дауна. Або з легкою формою розумової відсталості. Людей із шизофренією та гострою формою психіатричних порушень не так багато. Але найголовніше - всі ці особливості не перетворюють людину на тварину чи рослину. Жителі ПНІ – як і всі люди, радіють та журяться, закохуються, співають, танцюють, працюють та відпочивають. З ними можна спілкуватися, дружити, працювати. Щоб у цьому переконатися – досить хоч раз побувати у такому інтернаті.

ПНІ під час війни в Україні

Із початком активної війни в Україні в лютому 2022 року ситуація у ПНІ катастрофічно погіршилася. Ці інтернати виявилися не готовими до евакуації, і в перші дні десятки установ опинилися на окупованій території, деякі зазнали обстрілів, були ізольовані від зовнішнього світу, відчували величезні проблеми з доставкою ліків. Ті, хто встиг евакуюватися, змушені були заселити своїх вихованців у ПНІ більш безпечних областей України. В результаті - величезна проблема з перенаселеністю, нестачею персоналу та недостатнім фінансуванням.

Що нам вже вдалося зробити

За минулі роки ми (фонди “Щаслива дитина” та “Хелпус”) створили 3 затишні будиночки для проживання вихованців ПНІ. Тут від 7 до 12 вихованців змогли жити за більш комфортних умов в обстановці, наближеній до сімейної. З концертами та різними заходами ми відвідали десятки ПНІ у Запорізькій, Донецькій та Луганській областях. Організували чимало туристичних заходів для вихованців. Брали участь у наглядових громадських радах при трьох інтернатах. Допомагали під час евакуації одного з великих інтернатів. Оплачували роботу додаткового персоналу та соцпрацівника для творчих занять з вихованцями. Допомагали у закупівлі медикаментів та медобладнання, підтримували роботу лікарів.

В наших силах – змінити систему!

(Проект Kalin.Home)

Наразі ми закликаємо підтримати створення будинків підтримуваного проживання в Україні.

Kalin.Home це:

- затишний будиночок, розрахований на проживання 10 колишніх вихованців ПНІ (орендований чи власності фонду);

- доброзичливий персонал;

- покращене порівняно з ПНІ харчування та медичне обслуговування;

- допомога соцпрацівника у працевлаштуванні та соціальній адаптації;

- відсутність ізоляції від суспільства;

- у міру можливостей вихованці обслуговують себе самі, за підтримки помічників;

- відкритість суспільству, опікунська рада та допомога волонтерів;

- повна фінансова прозорість діяльності.

Один із будинків підтриманого проживання, створений нами в селі Любмівка Запорізької області

На початку наші будинки будуть орієнтовані на дієздатних вихованців з ментальною чи фізичною інвалідністю, які мають навички самообслуговування, не мають проявів агресія чи асоціальної поведінки. Наступні будинки, можливо, зможуть прийняти людей з більш тяжкою формою інвалідності.

Кожен новий будинок підтриманого проживання дає:

- нове життя для 10 людей з інвалідністю (це головне завдання!);

- 6 нових робочих місць для громадян України;

- щомісячні податкові надходження до бюджету із фонду заробітної плати;

- зменшення скупченості у державних ПНІ.

Окрім створення будинків підтримуваного проживання, ми працюємо у таких напрямках:

- підтримка ініціатив волонтерів, фондів та керівництва ПНІ з покращення життя в цих інтернатах, насамперед у створенні відділень підтримуваного проживання;

- розвиток системи громадських рад при ПНІ та залучення туди волонтерів та громадських організацій;

- підтримка працевлаштування вихователів ПНІ;

- лобіювання оптимізації роботи ПНІ та створення системи підтримуваного проживання на державному рівні.

Мешканець будинку підтриманого проживання Євген готує обід

Євген, Сашко, Максим на Новий рік - 2019

Діти в гостях у Сашка на Дні народження

Як допомогти

Для стабільної роботи проекту дуже важливим є стабільне фінансування. Адже відкриваючи черговий будиночок, ми не маємо права його закрити через проблеми з фінансами. Тому ми будемо вдячні, якщо ви зможете підтримати проект своїми ЩОМІСЯЧНИМИ благодійними внесками. У свою чергу ми гарантуємо повну фінансову звітність, фотозвіти та завжди раді бачити вас у гостях!

Крім того, можна допомогти:

- як волонтер зі збирання коштів або роботи з мешканцями будиночків;

- надати відповідне житло у безоплатну або недорогу оренду;

- допомогти у придбанні чи будівництві будиночків;

- передати меблі, побутову чи комп'ютерну техніку, автомобіль для будиночка;

- надавати посильну допомогу продуктами харчування;

- бази відпочинку, готелі, заклади культури - допомогти в оздоровленні чи організації дозвілля;

- встановити ємкість для збору пожертвувань;

- стати волонтером у найближчому до вас ПНІ;

- допомогти у наданні медичної, стоматологічної допомоги мешканцям будиночків.

Ми завжди раді відповісти на всі питання, що виникають у вас. Пишіть нам!

Звіти про пожертви за проектом