Фонд Хелпус лого

Хоспіси: Де і як полегшують страждання українським невиліковно хворим

29 ноября 2012, 20:50 2525 Автор: Оксана Ткачова fakty.ictv.ua У відділенні сестринської допомоги при Донецькому онкологічному центрі для тяжкохворих виділили 10 ліжок. Хоспісом офіційно це місце не називають, але тут полегшують страждання пацієнтам, чиї недуги вважаються невиліковними

У відділенні сестринської допомоги при Донецькому онкологічному центрі для тяжкохворих виділили 10 ліжок. Хоспісом офіційно це місце не називають, але тут полегшують страждання пацієнтам, чиї недуги вважаються невиліковними.

У Валентини Галбай четверта стадія раку, вона відмовилася від хіміотерапії. Жінка страждає від сильного болю, але каже - хвороба не заважає їй жити повноцінним життям, робити фізичні вправи, ще й інших підтримувати.

«У мене був такий хороший настрій після операції. І я свою хворобу взагалі не сприйняла. Буквально через 2,5 місяці я почала робити стійку на голову. І за два тижні у мене болі взагалі припинилися», - розповідає Валентина.

Грошей на основні потреби відділення вистачає, кажуть медики. Пацієнти отримують і лікування, і догляд, і харчування.

«Сьогодні в меню в нас була м'ясна котлета, гречана каша. В обід буде суп із рибними фрикадельками, омлет і компот. У вечірній час у нас манна молочна каша. Усе дієтичне», - звітує сестра-буфетниця Ніна Матяш.

Та головна причина, що примушує тяжкохворих перебиратися до хоспісів, - можливість отримувати знеболювальні препарати.

«Дуже багато людей змушені госпіталізуватися, щоб отримати ін’єкцію морфіну. Хоча у тій же Польщі можна вільно купити за рецептом морфін у таблетках. І такі хворі можуть знаходитися вдома», - пояснює завідувач відділення сестринського догляду Донецького онкоцентру Дмитро Шкарбун.

Цим людям потрібна не так лікарська, як сестринська допомога. У Донецьку для них виділили ще 30 ліжок у міській лікарні. Та цього для мегаполіса замало. Ситуація зміниться, коли у місті відкриють ще один хоспіс на 80 місць. У рамках пілотного проекту Донецьку, Дніпропетровську, Вінницьку області та Київ поділять на госпітальні округи. Заклади для тяжкохворих стануть обов’язковими.

«Вже виділено 88 мільйонів на оснащення лікувальних закладів другого рівня. У 2013 році буде продовжено державне фінансування», - каже начальник відділу реформування охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації Світлана Турупалова.

За міжнародними нормами на 350 тисяч населення має працювати один хоспіс. Та в Україні поки офіційно для тяжкохворих виділили всього 501 ліжко у 5-ти стаціонарних хоспісах і 12-ти паліативних відділеннях. А за 2 роки обіцяють у Донецькій області створити 11 таких центрів.