Фонд Хелпус лого

Порятунок життя чи кривавий бізнес? Українців після смерті розбиратимуть на частини?

20 ноября 2012, 12:10 2069 Автор: Василь Саф'янюк fakty.ictv.ua Україна – родоначальник трансплантології, однак операцій з пересадки органів у нас роблять замало

Україна – родоначальник трансплантології, однак операцій з пересадки органів у нас роблять замало.

В законодавстві України, як і в багатьох країнах ЄС, США і Канаді діє презумпція незгоди людини на використання її органів після смерті. Щоб пересадити їх, потрібний дозвіл людини ще за життя, або згода родичів після її смерті. Та якщо в Америці щороку роблять 20 тисяч таких операцій, в Україні вони рідкість.

Проблема не лише у поганій забезпеченості наших 7-ми центрів трансплантології, але й у недостатній просвітницькій роботі, переконана голова профільного парламентського комітету. Тетяна Бахтєєва. Вона повідомила – законопроект, що дозволяє використовувати органи українців після їхньої смерті, якщо ті не писали відмови від цього при житті, ще не зареєстрований у парламенті. Не готове поки і суспільство.

«Я думаю, що кожна людина в праві вирішити це індивідуально, але дати сьогодні законопроектом презумпцію згоди на вилучення органів без письмового повідомлення людини після смерті, я вважаю, що на сьогоднішній день абсолютно ми не готові», - заявила народний депутат України, Голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтеєва.

Такі закони діють у Росії та Білорусії, і там роблять набагато більше пересадок органів, які рятують життя. На думку представників Української Православної Церкви Московського Патріархату, це має бути добровільний дар людини іншим.

«Це, в першу чергу, має бути дарування, що людина робить свідомо, а не несвідомо, або без участі своєї волі. Люди милосердні, але вони не можуть бути милосердними з примусу. Вони можуть бути милосердними», - каже єпископ Макарівський, вікарій Київської метрополії УПЦ МП владика Іларій.

Новий закон вкрай необхідний, переконаний Головний трансплантолог Міністерства охорони здоров’я. Так гемодіалізу нині потребують 20 тисяч українців, а реально отримують лише 4,5. Пересадки нирок врятували б життя тисячам недужих.

«Закон, який ми пропонуємо, призумція згоди, він і передбачає, що кожна людина може, і буде розроблена спеціальна інформаційна система, в якій вона може викласти свою позицію», - каже Головний трансплантолог Міністерства охорони здоров’я Олександр Никоненко.

Ситуація в трансплантології склалася патова, визнає директор Інституту хірургії і трансплантології ім. Шалімова Юрій Поляченко. Законодавча база існує, але ми її не можемо використати.

«Таких показників ще не було навіть 20 років тому, до прийняття цього закону. Країна, яка перша зробила трансплантацію в світі, країна, яка може сьогодні запускати космічні кораблі у космос, повинна робити трансплантацію на рівні європейських стандартів», - зазначає директор Інституту хірургії і трансплантології Академії Медичних Наук України ім. Шалімова Юрій Поляченко.

А глядачі у студії «Свободи слова» відповіли на запитання, чи готові заповідати свої органи для пересадки? 35% готові, 65 – ні.